AYM, Dink için harekete geçti

Dink davası avukatları AYM’ye başvuru dilekçesinde, “Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü, Trabzon İl Jandarma Komutanlığı, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü ve İstanbul Valiliği görevlilerinin cinayeti gerçekleştiren örgüte kasıtlı olarak operasyon yapmamaları veya koruma tedbirleri almamaları nedeniyle Hrant Dink cinayetinin işlenebildiği açıktır” ifadelerine yer vermişlerdi

Hrant Dink cinayetinde sorumluluğu bulunan kamu görevlilerine ilişkin soruşturmada adeta ilkler yaşanıyor. Önceki gün, kamu görevlileri hakkında verilen takipsizlik kararının kaldırılmasının ardından soruşturmada yeni bir gelişme daha yaşandı. Anayasa Mahkemesi (AYM) ilk defa savcılığa yazı yazarak, soruşturmada bu güne kadar ne yapıldığını sordu.

Dink ailesi, Hrant Dink cinayetinde sorumluluğu bulunduğu iddia edilen kamu görevlileri hakkında İstanbul Valiliği’nin soruşturma izni vermemesinin ardından, İdare Mahkemesi’ne yapılan itirazın da reddedilmesi üzerine Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu.

Taraf’ın edindiği bilgilere göre, AYM dilekçe üzerine harekete geçti ve Dink soruşturmasında etkin bir soruşturma yürütülüp yürütülmediğinin tespiti için savcıya yazı yazdı. Yüksek mahkeme, Dink cinayetinin yeni savcısı Yusuf Hakkı Doğan’a üç sayfalık bir yazı göndererek, soruşturmanın akıbetini ve Dink cinayetinin çözülmesiyle ilgili savcılığın neler yaptığını sordu.

RAPORLAR DOSYADA

Savcı da AYM’ye verdiği cevapta soruşturmada bugüne kadar gelinen aşamaları anlattı. Savcı, Emniyet Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı ile yaptığı yazışmaları ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu gibi kurumların raporlarının dosya kapsamına alındığını belirtti. Savcı ayrıca, cinayetin işlendiği döneme ilişkin telefonların sinyal bilgilerini içerir HTS ve LOG kayıtlarının dosyaya ulaştığını belirterek, soruşturmada tanık dinlenmesi aşamasının tamamlandığını, şüpheli dinleme aşamasına geçildiğini ifade etti. Dink cinayetiyle ilgili yargılama süreçleri hakkında da savcı AYM’ye bilgi verdi.

Dink ailesinin avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu, konu hakkında Taraf’a şunları söyledi: “AYM’nin ne kadar bir sürede karar vereceğini bilemiyoruz. Anayasa Mahkemesi ‘etkin soruşturma yapılmadığına’ dair bir ihlal kararı verebilir. Bu kararın savcı üzerine bir bağlayıcılığı olur. Bakırköy’ün kararını da göz önüne alırsak savcının, en kısa zamanda iddianame düzenleyerek dava açması gerekir.”

Etkin soruşturma yürütülmedi

Dink davası avukatları AYM’ye başvuru dilekçesinde, “Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü, Trabzon İl Jandarma Komutanlığı, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü ve İstanbul Valiliği görevlilerinin cinayeti gerçekleştiren örgüte kasıtlı olarak operasyon yapmamaları veya koruma tedbirleri almamaları nedeniyle Hrant Dink cinayetinin işlenebildiği açıktır” ifadelerine yer vermişlerdi.

AYSUN YAZICI

Kaynak: Taraf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.