Agos’ta Yetvart Danzikyan Dönemi

Ermenice ve Türkçe yayın yapan Agos Gazetesi’nin yeni Genel Yayın Müdürü Yetvart Danzikyan oldu. Gazetenin beş yıldır genel yayın yönetmeniliğini yapan Rober Koptaş veda yazısında Agos’ta geçirdiği beş yılın eşsiz bir deneyim olduğunu belirterek “Acısıyla tatlısıyla tüm hatıraların yüreğimde yeri var; bunların hepsi için hayata müteşekkirim” dedi.

“…İtiraf etmek gerekir ki, gazetenin her şeyi olan Hrant Dink’in aramızdan alınış biçimi, bu büyük kaybın ve hala kanayan yaranın pek çok insanın ruhunda yarattığı tahribatın getirdiği çok yönlü beklenti ve kimi zaman ihtiraslar da, Agos olmayı, Agos’ta olmayı zorlaştıran bir ağır yüktü. 19 Ocak 2007 tarihine kadar Agos’u eline almamış insanların dahi, yayın yönetmeni gazetesinin önünde öldürülmüş bir gazete için bunu yapmanın ne kadar hoyratça olduğunu belki de hiç fark etmeden ‘eski Agos – yeni Agos’ kıyaslamalarına girişebilmesine yol açan bu yükü sırtlanmayı boynumuzun vebali sayarak, türlü zorluklara karşın hep daha iyi bir gazete çıkarmaya çalıştık.”

Koptaş: Akla gelen ilk isim Danzikyan’dı

“…Kurumlarda devamlılık ve o devamlılığın içindeki değişim esastır; besleyici ve gereklidir. Ben de, artık kendi adıma da yeni bir şeyler yapmanın zamanının geldiğini düşünerek, beş yıldır sevinçle ve heyecanla yürüttüğüm Agos genel yayın yönetmenliği görevinden ayrılma kararı aldım. Bütün bu yıllar süresince eksik etmedikleri manevi desteği bu kararımdan sonra da esirgemedikleri için tüm Dink ailesine teşekkür borçluyum. Agos’un benden sonraki yayın yönetmeninin kim olacağı konusundaki çalışma ve görüşmeleri el birliğiyle yürüttük. Şunu çok açık söyleyeyim ki, bu süreçte danıştığımız, fikrini aldığımız kişilerin hemen hepsinin aklına gelen ilk isim Yetvart Danzikyan’dı. Agos’un o pirupak harcının karıldığı ilk dönemde de yoğun emeği olan Yeto’nun, mesleki birikimi, entelektüel kapasitesi ve tutarlı çizgisiyle, gazetemizi çok iyi yerlere getireceğinden şüphe duymuyor ve kendisine başarılar diliyorum.”

Gazetenin son sayısında Danzikyan da okuyuculara şu notu düştü:

“Bu hafta itibariyle Agos’ta bir nöbet değişimi yaşanıyor. Genel Yayın Yönetmenimiz Rober Koptaş’tan görevi ben devralıyorum. Rober bu hayli zor görevi büyük bir başarıyla yürüttü. Bir Agos okuru olarak ona teşekkür etmek isterim. Böylesine onurlu bir görev devralmak benim açımdan ise elbette heyecan verici. Layık olmaya çalışacağım.”
Yetvart Danzikyan kimdir?

1969 yılında İstanbul’da doğdu. Özel Pangaltı Ermeni Lisesi’nde (Mıhitaryan) okudu. Agos’un kuruluşuna katkıda bulundu, yayın kurulunda yer aldı. İletişim Yayınları’nda editör olarak çalıştı. NTV ve CNBC-e kanallarında haber müdürlüğü yaptı. Yazıları Birikim ve Radikal’de yayınlandı. 2008’den bu yana Agos’ta yazıyor.

Agos’un yayın yönetmenleri

Agos, 5 Nisan 1996’da yayın hayatına başladı. Luiz Bakar, Hrant Dink, Harutyun Şeşetyan ve Anna Turay’dan oluşan girişimci kurulla yayına başlayan Agos’ta, Dink kısa sürede gazetenin genel yayın yönetmeni oldu.

Dink’in 19 Ocak 2007’de suikastle öldürülmesinin ardından gazetenin genel yayın yönetmenliğini Etyen Mahçupyan üstlendi. 2010 yılında ise görevi Rober Koptaş’a devretti.

Ermenice ve Türkçe dilde yayın yapan, 24 sayfalık gazetenin ismi, Agos,  Ermenice “tohum atmak veya fidan dikmek için açılan oyuk, evlek” anlamına geliyor. (EA)

Kaynak: bianet.org