Baskın Oran

Baskin Oran ile söyleşi – “HDP Doğru Strateji izledi Ama PKK’ye Laf Geçiremedi”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Kenan Evren’in darbe dönemi uyguladığı taktiğe benzer bir yöntem izlediğini ve başarılı olduğunu belirten Oran, HDP’nin doğru bir strateji izlemesine karşın PKK’nin silahla mukabele etmesine engel olacak gücü olmadığına dikkat çekti. Baskın Oran, PKK’nin çatışma sürecinin tarafı olarak AKP’nin ve Erdoğan’ın ekmeğine reçel sürdüğünü belirten Oran, özetle şunları söyledi:

“Erdoğan, Kenan Evren’in taktiğini kullandı”

“Erdoğan’ın taktiği başarılı oldu. Bu aynen Kenan Evren’in taktiğidir. Evren 1982 Anayasası’nı referanduma sundu ve yüzde 92 aldı. Çünkü insanlar kavganın, gürültünün devamından korkuyorlardı.

“Kenan Evren, darbeyi meşru kılmak için o kavga ve gürültüyü bizzat tahrik etmişti. Dolayısıyla halk o kavgayı, gerginliği kimin yarattığına bakmadan o kavganın, gürültünün bitmesi için oy verdi.

“HDP, PKK’ye laf geçiremedi”

HDP, 7 Haziran’dan bu yana doğru bir strateji izledi. HDP yapabilseydi PKK’yi burada devre dışına çıkartırdı. Yani PKK’nin silahla mukabele etmesine engel olurdu. Fakat bunu yapacak gücü yoktu. Çünkü Kürtlerin Türkiye’nin gündemine gelmesi silah sayesinde olmuştu.

“HDP gibi siyasi yöntemler daha yeni. Onun için HDP, PKK’ye laf geçiremedi.

“PKK’nin çatışma sürecinin tarafı olması AKP’nin ve Erdoğan’ın ekmeğine reçel sürdü. AKP’nin bu başarısında PKK ve Devlet Bahçeli unsurları önemlidir. Erdoğan yatıp kalkıp günde 15 kere ikisine hayır duası ediyordur.

“Mesele HDP’nin değil, Erdoğan’ın ne yapacağı”

“Bundan sonraki süreçte HDP’nin ve PKK’nin ne yapması gerektiğini konuşmak için çok erken.

“Burada önemli olan onların ne yapacağı değil, Erdoğan’ın ne yapmaya devam edeceğidir. Her şey ona göre belirlenecek.

“Benim tahminim Erdoğan gittikçe sertleşecek. G20 toplantısı dönemine kadar idare edecek, Davutoğlu’nun ‘Bu işin mağlubu yok’ söylemini devam ettirecek, sonra sertleşecek. Bunun tüm işaretlerini görüyoruz.

“Valiler dâhil 57 kişi için yakalama kararı çıkartılması, 54 savcı ve hakime yurtdışı yasağı konması bu vesileyle ‘paralelleri’ tasfiye ediyoruz diye memurun iş güvencesinin kaldırılması, memurun işçiye dönüştürülmesi…

“Erdoğan, sertlik politikasının tadını aldı”

“Ben çözüm sürecine geri dönüş olacağını zannetmiyorum. Çünkü Erdoğan, sertlik politikasının tadını aldı. PKK’yi bitirmeye çalışacak ve bunu da elini kirletmeden Genelkurmay’a yaptıracak.

“Böylece bir taşla iki kuş vurmuş olacak. Hem Kürt oylarını kaçırmayacak hem de askerlerle ‘Ergenekon koalisyonunu’ sağlamlaştırmış olacak.”

(Ekin Karaca)

Kaynak: bianet.org