Serêkaniyê

İkinci soykırımla karşı karşıyayız

Türk devletinin Kuzey-Doğu Suriye halklarına Ermenilere yaptığı gibi soykırım uygulamak istediğini belirten Hesekêli Ermenilerden Hovsep Sarkis ”Dünya ülkeleri yanlışından dönsün, bu katliamı durdursun” dedi.

HPC (Öz savunma güçleri) üyesi olan Hesekêli Ermenilerden Hovsep Sarkis, bir yandan da işlettiği dükkanla ailesinin geçimini sağlıyor. Sarkisyan geceleri mahallesinin korunmasında görev alırken, gündüzleri de Serêkaniyê’den göçmek zorunda kalan sivillerin yardımına koşuyor. Tüm Kuzey-Doğu Suriye halkları gibi o da öfkeli. Fakat acısı ve öfkesi daha da derin Sarkis’in, ”Türkiye bizi 2. kez tehcir etmek istiyor, soykırımdan geçirmek istiyorlar” diyor.

Hovsep Sarkis Kuzey-Doğu Suriye halklarının 8 yıldır el ele verdiğini, birbirinin acılarına dokunup ortak bir yaşam kurduğunu belirterek, Türkiye’nin bunu mahvedip yeniden halkları birbirine katlettirmek istediğini söylüyor.

Hovsep Sarkis, Osmanlı’nın 1915’de gerçekleştirdiği Ermeni Soykırımı’na değinerek, şöyle konuşuyor: ”1915 soykırım sürecinde canımızı kurtarmak için Türkiye’den gelip Suriye’ye yerleştik. O süreçte Türkiye 1,5 milyon Ermeni’yi öldürdü, mallarına el koydu. Şimdi de böyle oluyor. O tarihlerden canımızı kurtardık, ev bark sahibi olduk, biraz yerleştik ve bir hayat sahibi olduk. Şimdi 2. kez bize soykırım uygulamak istiyorlar.”

Türk devletinin bugünde yüzyıl öncesi gibi kadın ve çocukları öldürdüğünü söyleyen Hovsep Sarkis, “İnsanlara, kadınlara, evlere, yuvalara zarar veriliyor. Bu aynı yüzyıl öncesi gibidir. 2. bir soykırımdır. Bu nasıl bir savaştır? Bu savaşta etrafında, içinde asker olmayan evlere de saldırıyorlar. İnsanların canını alıyorlar” diye konuştu.

Ortak bir yaşam kurduk

Sarkis 100 yıl önce Türk devletinin halkları birbirine düşürerek Ermeni Soykırımı yaptığına dikkat çekerek, ”2011 yılında Suriye’de savaş başladı. Kürt, Arap vb. içlerinden hainlik yapıp çetelerle bir olanda çıktı. Hainler hepsi gidip Türkiye’nin yanında yer aldı. Fakat biz halklar birlik olduk. 8 yıldır el ele verdik. Birbirimizin kalbine dokunduk, birbirimizi anladık ve bir yaşam kurduk. Burada Suriye Demokratik Güçleri’nin savunmasında yaşamımızdan memnunduk. Bizim asıl gücümüz QSD’dir. Onların burada olmasını istiyoruz. Topraklarımızda Araplarla, Kürtlerle Süryanilerle birlikte yaşamak istiyoruz. Fakat şimdi Türkiye bunu mahvetmek istiyor.

Türk devleti vahşi çetelerini üzerimize saldı. Hem onlar hem kendisi saldırıyor. Topraklarımızdan çıksınlar. Biz Türkiye’yi tanıyoruz. Tepemizde Türk bayrağı istemiyoruz. Türkiye tarafından yönetilmek istemiyoruz. Türk devletinin olduğu yerde huzur olmaz. Mutlaka halkları birbirine düşürür. Şimdi de Arap, Kürt, Ermeni, Süryani bizi hem katletmek hem de 100 yıl önceki gibi birbirimize katlettirmek istiyor” diyor.

Katliam ile yüz yüze bıraktı

Sarkis, Amerika’nın halkları Türk devletinin katliamı ile yüz yüze bırakarak çekildiğini ifade etti ve ekledi: ”Amerikalılar buradalardı. Onlara yardım ettik. Bizi kaderimizle yüz yüze bırakıp gittiler. Biz artık hiçbir yabancı istemiyoruz. Suriye’nin demokratikleşmesini istiyoruz. Biz sadece Kürdü, Arabı, Ermenisi, Süryanisi hepsi bu toprağın insanlarıyla barış içinde yaşamak istiyoruz. Yabancı istemiyoruz. Yabancılara ihtiyacımız yok, sadece kendi kimlik haklarımızı istiyoruz.

Bu saldırıya mani olmak için herkes olduğu yerde çaba göstersin. Batılı devletler yanlış yaptılar yanlışlarını düzeltsinler ve bu duruma engel olsunlar. Büyük ülkelerdeki halkların bizim için çalışmasını rica ediyorum. Yine Suriye halkları hangi ülkede olursa olsun, bizler için çalışmalıdır, ülkeleri için çalışmalıdır. Amerika’dan, Rusya’dan, Araplar’dan, Ermenistan’dan rica rica ediyorum Türklerin bu saldırısını durdursunlar.”

BERİTAN SARYA

Kaynak:Yeni Özgür Politika