Süryani kilisesi yine cemaatsiz kaldı

Serêkaniyê

Türk devletinin özellikle Suriye iç savaşının başlamasıyla ”Suriye Milli Ordusu” adıyla etrafında topladığı El Kaide ve İhvan menşeili çete gruplarının bölge halklarına ve inançlarına karşı işlediği suçlar yeni değil. Erdoğan’ın bir araya getirdiği çeteler, 2012 ile 2013 yıllarından da bugün olduğu gibi Serêkaniyê’yi hedef almış ve bölge halklarına karşı suçlar işlemişti.

O dönem Antep’te MİT’in bir araya getirdiği El Nusra, Gurebba Şam, Ehrar Xwêran, Etralı Resûl gibi çete gruplarının başında şimdilerde yine Serêkaniyê’ye saldıran çetelerin başı olan Selim İdris bulunuyordu.

8 Kasım 2012, 19 Aralık 2012, 16 Ocak 2013 ve 16 Temmuz 2013 tarihlerinde Serêkaniyê’ye toplam dört büyük ve kapsamlı saldırı gerçekleştiren çetelerin saldırıları YPG/YPJ ve Serêkaniyê halkı tarafından kırılmıştı.

Kürt, Arap, Süryani, Çeçen, Türkmen, Ermeni ve Êzidî Kürtler gibi halk ile inançların bir arada yaşadığı Serêkaniyê’ye düzenlenen ikinci saldırıda kentteki Süryani Ortodoks Kilisesi tahrip edilmiş ve kilise tamamıyla mayınlanmıştı.

Kiliseyi mayınladılar

”Emevi Camii”nde namaz kılma hayalleriyle yola çıkan Erdoğan’ın çete ordusunun; gayrı-müslimlerin kafalarını kestiği, kadınları recm ettiği ve Kürtlerin kanını içmeye ant içtiği o günlerde ilk ciddi yenilgi Serêkaniyê’de yaşamıştı.

Erdoğan’ın çetelerinin başındaki isim Selim İdris ve müttefiki El Nusra’nın saldırılarını kıran YPG/YPJ güçleri, çetelerin mayınladığı kiliseyi temizlemiş ve zafer çanının çalınmasından sonra sahiplerine teslim etmişti.

O günden beri özgürce ibadete açık olan Süryani Ortodoks Kilisesi, işgalci Türk devleti ve El Kaideci çetelerinin saldırıları başlayınca cemaatsiz kaldı.

2013’teki saldırılarda çetelerin kilisenin tamamını tahrip ettiğini ve çanını dahi çaldıklarını söyleyen YPJ savaşçısı Hêlîn Serêkaniyê, o zaman kiliseyi çetelerden kurtardıktan sonra onarımını yapıp sahiplerine teslim ettiklerini söylüyor. YPJ savaşçısı Hêlîn Serêkaniyê, ”Kiliseler de bizim, camiler de bizim” diyor.

İnançlar karşı durmalı

2013’te kilisenin çetelerden temizlendiği günlerde Serêkaniyê’de YPJ komutanı olan Meryem Kobanê ise o günün kentteki tüm inanç ve halklarda büyük mutluluk yarattığını ifade ediyor.

Meryem Kobanê, bugün Serêkaniyê’ye yönelik saldırıları da hatırlatıyor ve şu çağrıda bulunuyor: ”Bugün yeniden halklarımız ve inançlarımız, kiliselerimiz ve camilerimiz, dünümü ve yarınımız karanlık güçler tarafından hedef alıyor. Kadınlar, çocuklar ve gençler katlediliyor. Tüm Hristiyan ve Müslüman âlemine büyük bir utancın bu karanlığa karşı seslerini yükseltmeleri çağrısında bulunuyorum.”

Ersin Çaksu

Kaynak: Yeni Özgür Politika