Gazeteci Harûtunyan: Türkiye’nin amacı Ermenileri yok etmek

Erdoğan

Türkiye destekli Azerbaycan’ın 27 Eylül’deki saldırıları ile başlayan Dağlık Karabağ’da çatışmalar devam ediyor. Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin başkenti Stepanakert günlerdir yoğun bir şekilde bombalanıyor. Dinevpirov gazetesi editörü ve Ermenistan’da bulunan Ukrayna halk derneği başkanı Anna Harûtunoyan, Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanan savaşa ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ermenistan’ın, Türkiye ve Kafkasya bölgesinde bulunan Müslüman devletler arasında bir duvar olduğunu söyleyen Harûtunoyan, “Bu durum Türk devletinin Kafkasya’ya ilişkin planlarını gerçekleştirmesine engel oluyordu. Türk devletinin çetelerle birlikte destek verdiği bu savaşın amacı Ermeni halkını ortadan kaldırmak ve Kafkasya topraklarında hüküm sürmek. Savaşın bu kadar uzun sürmesi büyük devletlerin de bu savaşta yer aldığını gösteriyor. Bu savaşı planlayanlar arasında oldukları için şimdiye kadar gerekli bir tutum sergilemediler” diye konuştu.

AZERBAYCAN DAİŞ ÇETELERİNİ TOPRAKLARINA GETİREREK BÜYÜK BİR HATA YAPTI

Azerbaycan’ın Türk devletinin çeteleri ile Ermenistan’a saldırdığına dikkat çeken Anna Harûtunoyan şunları belirtti: “2 ülkenin ordularının savaşması farklı, çete grupların savaşa dahil olması farklı. Çünkü çetelerin savaşması kanun dışı pratikleri de ortaya çıkarıyor. Bana göre Azerbaycan DAİŞ çetelerini topraklarına getirip, Ermenistan ile savaştırmakla çok büyük hata yaptı. Çünkü bu çeteler bölgenin başına bela olacak. Kirli bir zihniyete sahip çetelerin amacı talan ve katliam yapmak.

Rusya’nın Karabağ’a yönelik saldırılara sessiz kalması, Karabağ’ı Ermenistan toprağı olarak hesap etmediği görülüyor. Evet Karabağ’da bir referandum yapıldı ama uluslararası alanda bu referandum tanınmadı. Bu yüzden Karabağ’da yaşanan sorunu bugüne kadar çözülmedi, yıllardır savaş ve kaos devam ediyor. Rusya çıkarları için Türk devletinin saldırılara karşı sessiz kalıyor ama bence bu durum uzun sürmeyecektir. Çünkü Rusya da Erdoğan’ın amacını ve ne yapmak istediğini biliyor. Ukrayna devlet başkanı Azerbaycan’a destek açıklamasında bulundu ama biliyoruz ki her devlet kendi çıkarını düşünüyor. Ermenistan’da yaşayan Ukrayna halkı olarak Ukrayna devlet başkanının görüşlerine katılmıyoruz ve Ermenistan halkını destekliyoruz. Bu savaşın durmalı ve sorunlar diyalog yolu ile çözülmelidir.”

Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bütün bölge halkını denetimi altına almak istediğini vurgulayan Harûtunoyan “Erdoğan şunu çok iyi bilsin ki, bu halk kadim bir tarihe sahip ve yüzyıllardır kendi topraklarında yaşıyor. Bu halkı asla yok edemeyecekler. Türk devleti çıkarları için her tarafta kendine düşman yarattı. Bir yandan Ermenilere, Kürtlere saldırıyor, bir yandan Libya, Suriye’ye saldırıyor. Bu saldırılarla bölgeye yerleşmeyi amaçlıyor. Kürt halkının da haklarını almasını destekliyoruz. Çünkü Türk devleti yıllardır Kürt halkına saldırıyor, zulmediyor ve katliamlardan geçiriyor” diye konuştu.

Kaynak: anfturkce.com