‘Yüzleşin! Hrant’la, Soykırımla’ pankartı arkasında yürüyen CHP’li 3 vekilin disipline verilmesi istendi

CHP Beyoğlu İlçe Başkan Yardımcısı Barış Tınay, CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Şafak Pavey ve Umut Oran’ın, 17 Ocak’taki Hrant Dink anmasında açılan “Yüzleşin Hrant’la, Soykırımla!” pankartının arkasında yürüdükleri gerekçesiyle disipline sevk edilmelerini istedi.

CHP Genel Merkezi’ne dilekçe gönderen Barış Tınay, ‘Ermeni Soykırımı’ söylemine destek vermenin CHP  parti programına uymadığını belirtti. Dilekçede parti programında soykırımın reddedildiğini hatırlatılan Tınay; Sezgin Tanrıkulu, Şafak Pavey ve Umut Oran’ın Parti Meclisi tarafından Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edilmesini istedi. 17 Ocak anmalarını organize eden ‘Hrant’ın Arkadaşları’nı “Neye, kime ve kimlere hizmet ettiği bilinmeyen bir güruh” olarak anan Tınay’ın dilekçesinde şu ifadelere yer alıyor:

“Parti programımızda (s.131-132) soykırım iddiaları ile ilgili yer alan ifadeler şu şekildedir: ‘Sözde Ermeni Soykırımı iddiası ile ülkemizin haksız önyargılarla suçlanmasına karşı bugüne kadar Partimiz öncülüğünde sürdürülen kararlı duruşa sahip çıkmaya devam edecektir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan önceki dönemde gerçekleştiği iddia edilen sözde Ermeni soykırımı konusunda ülkemizi suçlayıcı keyfi kararlar alınmaktadır. CHP, 1948’de BM Genel Kurulu’nda oybirliği ile kabul edilen Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi tarafından yapılan açık tanım çerçevesinde, konunun bağımsız tarihçiler tarafından, Türkiye, Ermenistan ve Rusya dâhil ilgili tüm ülke arşivlerine erişim olanakları kendilerine tanınarak, iddiaların gerçekçi ve doğru zeminde, önyargılara kapılmadan incelenmesi gerektiği görüşündedir.’

İlgili parti programı ifadesine istinaden; parti tüzüğümüzün 70’inci maddesinde ‘Kesin Çıkarma Cezası Gerektiren Parti Suçları’ başlığında yer alan ‘Programa ve Tüzük kurallarına, kurultay ve yetkili organ kararlarına aykırı davranmak’ ve ‘Partide aldıkları görev ve sorumlulukla ve üyelikle bağdaşmayan tutum ve davranışlarda bulunmak’ (md. 70A) maddelerinin ihlali söz konusudur. İlgili kişilerin TBMM üyesi olması nedeniyle tüzüğümüzün 68A maddesine göre Parti Meclisi tarafından Yüksek Disiplin Kurulu’na sevkedilmesi gerekmektedir.

Sonuç ve İstem:

Dilekçemin Parti Meclisi gündemine alınarak değerlendirilmesini, konunun muhatabı olan milletvekillerinin yüksek disiplin kuruluna sevk edilmesini ve gerekli disiplin cezasının uygulanmasını, arz ve talep ederim.”

Kaynak: zete.com