Hrant’ın Arkadaşları: Adaletsizlik çıtası yükseldi

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı dava öncesi Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması yapan Hrant’ın Arkadaşları, Dink cinayeti ile ilgili herkes yargılanana ve cezalandırılana kadar Adalet Nöbeti’ne devam edeceklerini söyledi. Hrant’ın Arkadaşları adına konuşan Bülent Aydın, 5 Temmuz’da aralarında Hrant’ın Arkadaşları’ndan Özlem Dalkıran’ın da olduğu 10 hak savunucusundan 8’inin tutuklandığını hatırlatarak, “Hak savunucularının gözaltına alınıp tutuklanmalarıyla Türkiye’nin adaletsizlik çıtası bir adım daha yükseldi” dedi.

Dink’in öldürülmesine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı davaya Çağlayan’daki İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilecek.

Dink cinayeti hakkında hazırlanan üçüncü iddianamenin de kabul edilmesiyle, davadaki sanık sayısı 85 oldu. Duruşma öncesi adliye önünde bir araya gelen Hrant’ın Arkadaşları, “Hrant için adalet için” ve “Biz bitti demeden bu dava bitmez” sloganları attı.

Hrant’ın Arkadaşları’ndan Bülent Aydın’ın yaptığı açıklamada, davanın 10 yılı aşkındır sürdüğü hatırlatıldı. Aydın, “İlk defa bu duruşmada Dink cinayetinden yargılananların davaları birleştirildi. Hrant Dink davasında adalet nöbetimiz devam edecek. Bu cinayetle ilgili herkes yargılanana ve cezalandırılana kadar adalet talebimizi sürdüreceğiz” dedi.

‘TUZAK VE KOMPLO İLE KARŞI KARŞIYAYIZ’

Aydın, 5 Temmuz’da aralarında Hrant’ın Arkadaşları’nda Özlem Dalkıran’ın da olduğu 10 hak savunucusunun operasyonla gözaltına alınıp sekizinin tutuklandığını hatırlattı. Aydın, “Hak savunucularının gözaltına alınıp tutuklanmalarıyla Türkiye’nin adaletsizlik çıtası bir adım daha yükseldi. “

Diğer savunucusularıyla birlikte gözaltına alınan ve tutuklanan arkadaşımız Özlem Dalkıran’a buradan bir selam gönderiyoruz. Özlem Dalkıran ve diğer hak savunucuları 27 gündür özgür değiller. Hak savunucularının bile tutuklanıp yargılandığı bir ülke haline geldi Türkiye. Özlem Dalkıran’ın ve hak savunucularının akıl almaz gerekçelerle tutuklanmalarını kabul etmiyoruz. Hak savunucularına kurulmuş bir tuzak ve komployla karşı karşıyayız. Bu süreçte her gün yemi bir yaşan ve karalama bülteni halinde çıkan bazı gazeteler ise basın tarihimizin utanç sayfaları arasında yerini almaya devam ediyor. Özlem Dalkıran yaşamı boyunca barış, adalet ve insan hakları için mücadele eden arkadaşımızdır. Onu bir an önce yanımızda görmek istiyoruz. Özlem’in yeri yanımız ve Türkiye’nin demokrasi mücadelesidir” diye konuştu.

Kaynak: evrensel.net