Levon Ekmekçiyan’ın kemikleri nerede?

İdam edilen Asala militanı Levon Ekmekçıyan’ın naaşı denilerek 33 yıl sonra ailesine teslim edilen kemiklerin, köpeklere ve farklı insanlara ait olduğunun ortaya çıkması skandalı üzerine aynı zamanda İHD Eş Genel Başkanı olan aile avukatı Eren Keskin, “Levon Ekmekçiyan’ın kemikleri nerede?” diye sordu.

Levon EkmekçiyanAsala militanları tarafından 7 Ağustos 1982’de Ankara Esenboğa Havalimanı’na yönelik gerçekleştirilen “Karin Operasyonu”nda yaralı olarak yakalandıktan sonra 12 Eylül darbesi sırasında Mamak Cezaevi’nde idam edilen Levon Ekmekçıyan’ın cenazesi denilerek, ailesine yıllar sonra köpek kemikleri ile farklı insanlara ait kemikler gönderildi. Skandal, Levon Ekmekçiyan’ın kardeşi Dro Ekmekçıyan tarafından duyuruldu.

Avukatları aracılığıyla bulundukları girişimler sonucu 2 yıl önce Türkiye tarafından Fransa’da yaşayan aileye gönderilen kemikler üzerinde yaptırılan incelemeler sonucunda kemiklerin Levon Ekmekçiyan’a değil, köpek ve farklı insanlara ait olduğu saptandı.

Yıllar sonra çocuklarının cenazelerini almak isteyen Ekmekçiyan ailesi adına tüm hukuki girişimlerde bulunan İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Av. Eren Keskin, ortaya çıkan skandala dair konuştu.

‘RESMİ GÖREVLİLER HUZURUNDA MEZARI AÇTIK’

Av. Keskin, çok yaşlı olan annesinin son isteğini yerine getirmek üzere aile üyelerinin Levon Ekmekçiyan’ın cenazesini almak için yıllar sonra harekete geçtiğini ifade etti.

2015 yılında Ekmekçiyan’ın kemiklerini geri alabilmek için girişimlerde bulunduklarını kaydeden Keskin, “Önce İçişleri Bakanlığı’na başvurduk. Onlar da bizi Adalet Bakanlığı’na yönlendirdi. Ancak Bakanlık ‘bu sadece belediyelerin görevi girer’ yanıtı verdi. Gerçekten de böyle. Ölülerin Nakli Genelgesi diye bir genelge var. Mezar açılması ve mezarın nakliyle ilgili belediyeler ilgileniyorlar. Ancak sonra ‘bu normal bir insan değil, bu terörist’ deyip, bizi yeniden Dış İşleri Bakanlığı’na yönlendirdiler. Dış İşleri Başkanlığı da uzun bir süre bizi oyaladıktan sonra kemiklerin iadesine karar verdi” bilgilerini paylaştı.

‘DEVLETİN RESMİ KAYITLARINDA GÖSTERİLEN YER AÇILDI’

Çıkarılan onca zorluğun ardından 2 yılın sonunda kemikleri alabileceklerinin söylendiğini belirten Av. Keskin, “Yazılı olarak devletin resmi kayıtlarını biz açıkça gördük. Yani 12 Eylül Askeri Darbe Yönetimi sırasında tutulmuş defterlerden Levon Ekmekçiyan’ın Cebeci Asliye Mezarlığı’nda gömülü olduğu, ada ve parsel numarasına kadar hepsi yazılıydı. Devletin resmi kayıtlarına göre ‘Levon Ekmekçiyan burada gömülüdür’ denilen yer, gözümüzün önünde açıldı ve içindeki kemikler alındı” dedi.

‘LEVON EKMEKÇİYAN’IN CENAZESİ NEREDE’

Keskin, sonrasındaki süreci ise şu sözlerle aktardı: “Biz kemikleri aldıktan sonra bir tabuta koyarak Fransa’daki ailesine gönderdik. Aile tabi ki doğal olarak orada bir DNA araştırması yapmak istedi ve Fransa Savcılığı aracılığıyla kemikler Adli Tıp’a gönderildi. Biz uzun bir süre araştırmadan sonra bu kemiklerin Levon Ekmekçiyan ile hiçbir ilgisi olmadığının haberini aldık. 55-65 yaşlarında bir kadına ve büyük ihtimalle bir kısmının köpeklere ait olduğu, bir kısmının ise farklı insanlara ait kemikler olduğu ortaya çıktı.”

Levon EkmekçiyanAncak aileye teslim edilen bu kemiklerin, köpek ve farklı insanlara ait çıkmasına dair “korkunç bir durum” diyen Av. Keskin, hiç beklemedikleri bir sonuçla karşı karşıya kaldıklarını ifade etti.

Ailenin çıkan sonuçla büyük bir manevi yıkıma uğrağını ifade eden Keskin, “Çünkü devlet bize ‘cenaze burada’ dedi. Tabi burada birinci sorumlu 12 Eylül Askeri yetkilileridir. Devlet burada yalan bir işlem yapmış. Yani Levon Ekmekçiyan’ı gömdük dedikleri yerde Levon Ekmekçiyan’ın cenazesi bulunmuyor. O zaman Levon Ekmekçiyan’ın cenazesi nerede?” diye sordu.

‘İNSANİ AÇIDAN ÇOK YARALAYICI’

Cenazeyi bulmak için girişimlerini sürdüreceklerini belirten Keskin, “Bu durumda biz Levon Ekmekçiyan’ın ana dosyasına ulaşmak istiyoruz. Daha önce aile yargılama dosyasını ilgilenilmesi çok istemedi. Sadece cenazeyi istiyorlardı. Ama artık ana dosyayı da açtırmak istiyoruz. Çünkü Levon Ekmekçiyan hiç avukatı olmadan ve kararı temiz dahi edilmeden idam edildi. O nedenle bir hukuk ihlali var burada. Hem dosyasına ulaşacağız hem ailenin çok büyük bir tazminat hakkı doğdu. Büyük bir manevi zarar” diye ifade etti.

Kaynak: mesopotamyaajansi.net