Nubar Ozanyan Serekaniye Ermeni Kilisesi’nde Anıldı

Nubar Ozanyan

Serekaniye: TKP/ML TİKKO Komutanı Nubar Ozanyan ölümsüzlüğünün 1. yılında yoldaşları ve Rojava halkları tarafından anıldı. Anmaya Türkiye devrimci hareketlerinden örgütler ve Kürt-Ermeni-Arap-süryani halkı katıldı.

Anma sırasında Arapça-Ermenice-Kürtçe konuşan Ermeni yurtsever kadın Gohar Garabetyan Armenagi, “Dağın evladı, kılıç artığı cesur yürekli, çok yönlü yetenekli, insan sever, taştan yürek, çelikten insan, zulmün önünde eğilmeyen, ileri görüşlü, korkusuz, fedakar , adanmış, güçlü kurtuluş insanı…işte budur bizim kahraman Nubar Ozanyan. Yoldaş martager. Heval Orhan. Yozgat’ta doğdu. Rojava topraklarında devrimci askeri görevlerini yerine getirirken şehit düştü. O sıradan herhangi bir insan değildi. O her yerde özgürlük ihtiyacı olanaların yardımına koşan biriydi. O aynı zamanda Ermenistan’da Filistin’de yetkin bir devrimci yöneticiydi. Özgürlük arayanlar için bu dünya çok dardır. Anıları sonsuzdur. Işıklar içinde uyu Ey kahraman Nubar Ozanyan. Ey kahraman kahraman, nerede zulüm varsa zulmün zincirlerini kırdın” dedi.

TKP/ML-TİKKO komutanı Arnos Andok yoldaş konuşmasını Kürtçe ve Ermenice yaptı. “Unutulmayan işler yapanlar yaşamını özgürlük davasına adayanlardır. Sadece onlar unutulmazlar arasında ve en başında yer alır. Komutan Nubar Ozanyan yoldaş yaşamı boyunca ve tüm anlarında özgürlük ve devrim için yaşadı ve savaştı. O gerçek bir enternasyonalistti. Nerede zulüm varsa o toprakları vatanı bildi ve yaptı. Halkını kardeş halk kabul etti. O Filistin’de bir Filistin gerillası Ermenistan ve Karabağ’da bir Ermeni gerillası Başur-Bakur ve Rojava’da bir Kürt gerillasıydı. Büyük bir Kaypakkaya sevdalısıydı. Kaypakkaya yoldaşın devrim ve özgürlük manifestosunu esas alarak savaş cephelerinde en ön saflarda kahramanca yerini aldı. O sadece devrimci bir gerilla ve korkusuz bir komutan değildi. O, geleceğin mülksüz yeni insanı nasıl olacağının da büyük bir örneği oldu. Düşman karşısında cesaret, devrim davasında fedakar olan Nubar Ozanyan Ermeni halkının yetiştirdiği en değerli komutanlarından biridir. O tıpkı Monte Melkonyan, Leonid Azgaltyan gibi ‘savaş komutan cephede komutan’ ilkesine uygun yaşadı. Tıpkı Mehmet Demirdağ tıpkı Halil Çakıroğlu gibi cephede savaşarak ölümsüzleşti. O özgürlük sevdalısı korkusuz bir komutan, yaşamının en acı sayfalarında bir tarihsel bellekti. 64 yaşın sayfalarına tüm acıları yaşamış halkların özgürlük istemini sığdırmasını bildi ve bu mücadeleyi pişman olmadan ölüm pahasına yürüttü” dedi.

En son konuşmayı Ermeni kilise papazı Vahan Ohannesyan yaptı. Ohannesyan, “Komutan Nubar Ozanyan Ermeni halkının barış ve huzur içinde yaşaması için kendini feda etti. Hazreti İsa bir konuşmasında; ‘daha değerli insan yoktur ki canını başkaları için feda etmesin.’ Bu kutsal fikirler için kendi canını feda etti. Bugün dini tören olarak yaptıklarımız onun yaptıklarının yanında bir hiç kalır. Onun halkına verdikleri bizim ona verdiğimizden daha çok olmuştur. Biz hep onun ruhu için dua edeceğiz. Onu sadece ölümünün birinci yılında anmayacağız onu hep anacağız. Daha kutsal ve aziz bir şey yoktur ki kendi canını halkının canı için feda etsin”

Anmaya gerek Ermeni gerekse Rojava’nın diğer halklarından katılım sağlanması Orhan Bakırcıyan’ın daha fazla sahiplenildiğini göstermektedir. Anmada sık sık Nubar Ozanyan’ın yaşamı boyunca ezilen halklar için verdiği mücadele pratiklerine değinildi. Filistin, Karabağ, Türkiye ve Rojava pratikleri anlatıldı.

Anma “Şehid Namirin” ve “Nubar Ozanyan Ölümsüzdür” sloganlarıyla son buldu. Onun en çok sevdiği fedai türküleri ve ermeni ezgileri dinlendi.

Kaynak: ozgurgelecek3.net