Serekaniye’de 24 Nisan soykırım anması: “Soykırım içimizdeki hakikati öldüremedi”

Ermeni SoykırımıErmeni Soykırımı’nın 103. yıldönümünde soykırımı lanetlemek ve katledilenleri anmak için Rojava’nın Cizire Kantonu’na bağlı Serekaniye bölgesinde bulunan Ermeni Ortadoks Kilisesi’nde anma etkinliği düzenlendi.

Ermeni halkından ve TKP/ML’den katılımcıların oluşturduğu komitenin düzenlediği anma etkinliği, çeşitli kurumlardan ve milliyetlerden insanların katılımıyla gerçekleşti. Etkinliğin yapıldığı kilisenin duvarlarına Ermeni komünist ve devrimcilerden Nubar Ozanyan, Armenak Bakır, Manuel Demir, Nubar Yalım, Hayrabet Honca, Hrant Dink, Monte Melkonyan ve Leonid Azgaldyan’ın posterleri asıldı.

Arnos Andok: “Biz halkız, acı dolu halkların bitmeyen öfkesiyiz”

Etkinlikte ilk sözü TKP/ML adına Arnos Andok aldı. Ermenice ve Kürtçe yaptığı konuşmada 24 Nisan tarihinin iki farklı anlamı ve yürünen yolun çok değişik takvimleri olduğunu belirtti. Bunlardan birinin Ermeni Soykırımı’nın yaşandığı yıkım ve kırım günü, diğerinin ise komünist önder Kaypakkaya’nın direniş ve özgürlük fikrinin sloganlaştığı gün olduğunu söyleyen Arnos Andok, “Bundan dolayıdır ki, Armenak Bakırcıyan, Nubar Yalımyan, Nubar Ozanyan gibi nice yiğit Ermeni devrimci, partimizde yerini almıştır” dedi.

serekaniyeAndok konuşmasına devamla, Ermeni Soykırımı tarihsel ve toplumsal olarak anlaşılmadığında sonrasında gelen Kürt katliamlarının ve Efrin işgalinin anlaşılamayacağını belirtti. Efrin’in faşist TC tarafından işgal edilmesi ve zorla topraklarından kopartılıp sürgün yollarında yaşadıkları zorlukları Ermeni halkının soykırım günlerinden tanıdıklarını söyleyen Andok, “Biz halkız, acı dolu halkların bitmeyen öfkesiyiz” dedi.

Gohar Mardirosyan: “1915 aynı zamanda bir kadın katliamıdır”

Ardından sözü Gohar Mardirosyan aldı. Arapça konuşmasında Osmanlılar’ın kendilerini yok etmek istediklerini, on binlerin sürgün yollarında öldürüldüğünü söyleyen Mardirosyan, soykırıma rağmen içlerindeki hakikati öldüremediklerini belirtti.

cizre1915’in aynı zamanda bir kadın katliamı olduğunu ifade eden Mardirasyan, “O lanetli yılda yeryüzünün bütün canlıları kırmızı uzun entari giyip, yüzüne siyah peçe taktı” dedi. Konuşmasını “Günümüze kadar gelen bu kavga iyilerle kötüler arasında süren kavgadır. Ancak sonunda iyiler kazanacaktır. Kötüler deli rüzgarlar gibi gelip geçecek yeryüzü dağlar gibi kalacaktır. Bu kavga insanlığı kurtaracak ışığın gücünü yaratacak özgürlüğün yolunu açacaktır” şeklinde sonlandırdı.

Mardirosyan’ın konuşmasının ardından TİKKO Komutanı Nubar Ozanyan’ın Ermeni Soykırımı’nın yıldönümünde yazmış olduğu yazının Kürtçe çevirisi okundu. Süryani Meclisi ve PYD adına da konuşmalar gerçekleştirilirken, etkinliğe Malbata Şehidan (Şehit Aileleri) ve MLKP de katılım gösterdi.

Anma etkinliği Ermenice ağıtlar ve ezgilerin dinlenilmesinin ardından son buldu.

Kaynak: Özgür Gelecek