Nubar Ozanyan

Yiğit Ermeni Komünist Komutan Nubar Ozanyan şehit düştü

1988-90 yıllarında Filistin’de, 91-92 yıllarında Ermenistan’da, 2014’te Güney Kürdistan’da, Temmuz 2015’ten itibaren de Rojava’da bir komutan ve savaşçı olarak 40 yıllık devrimci emeğini paylaşan TİKKO Rojava Komutanı Orhan Bakırcıyan (Nubar Ozanyan), Dersim dağlarına yöneldikten sonra yeniden döndüğü Rojava’da üç gün önce şehit düştü.

TKP/ML Ortadoğu Parti Komitesi’nin, TKP/ML – TİKKO Rojava Komutanı Nubar Ozanyan’ın 14 Ağustos’ta şehit düşmesiyle ilgili açıklaması şöyle:

Yiğit savaşçı olarak ölümsüzleşti

Rojava’nın yiğit komutanı, kod adı Orhan Bakırcıyan olan Nubar Ozanyan yoldaş 40 yıllık devrimci savaş yaşamının her bir tarihi adımında devrim yürüyüşünü güçlendirmek, halk savaşını büyütmek, özgürlük savaşımını çoğaltmak için savaştı. Üyesi olduğu partimiz TKP/ML’nin, komutanı olduğu TİKKO’nun korkusuz ve yiğit savaşçısı olarak yaşadı ve ölümsüzleşti. Yaşamını halk ve sınıf düşmanlarına darbe vurmaya adadı. Bir yandan partinin ideolojik, politik, örgütsel görevlerini yerine getirirken diğer yandan gerilla savaşının komuta kademesinde savaş görevlerini başarıyla yerine getirdi.

Komutan ve savaşçı yetiştirdi

Parti tarihimizin farklı zamanlarında 1988-90 yıllarında Filistin’de, 91-92 yıllarında Karabağ’da, Hayastan’da (Ermenistan), 2014’de Güney Kürdistan’da, 2015 Temmuzu’ndan itibaren Rojava’da partimiz TKP/ML’nin devrim ve özgürlük görevlerini yerine getirmek için sayısız TİKKO komutanı ve savaşçısını eğitip yetiştirdi.

Her savaşçının Orhan yoldaşıydı

Aynı zamanda sayısız Kürt, Türk, Ermeni, Arap, Filistin, Yunan, Kanadalı, Sardinyalı, Belçikalı, Fransız enternasyonalist savaşçıyı eğitti ve yetiştirdi. Rojava’da savaşan Türkiyeli devrimci örgütlerin ve savaşçılarının savaş pratiklerini ve bilgilerini yükseltmek için savaş alanın en ön saflarında özverili çalışma ve devrimci paylaşım içinde oldu. Bundandır ki Rojava’da savaşan her özgürlük savaşçısının güvenilir Orhan yoldaşı oldu.

Her alanda aynı ciddiyet

Rojava-Siluk direnişinde DAİŞ çetelerine vurduğu etkili ve sarsıcı darbelerle Enternasyonal Özgürlük Taburu’nun bütün savaşçılarının sevgi ve sempatisini kazanmayı başardı. Emperyalizme, faşizme ve her türden gericiliğe karşı devrimci savaşın birçok ülke ve alanında ciddi devrimci sorumluluklar üstlenerek ağır görevler yerine getirdi. Paris’te devrimci faaliyet yürüttüğü süre içinde devrimci sanatçı Yılmaz Güney’in güvenilir, korkusuz korumalarından biri oldu.

Örnek bir rol oynadı

Partimiz TKP/ML’nin Ortadoğu’da, Rojava’da örgütlenme kararının en önde ve en ileri örgütleyicisi ve pratikçisi oldu. Hem düşmana yönelik gösterdiği savaş pratiğinde hem de partinin örgütleme çalışmalarında örnek bir rol oynadı. ‘Bir hırka, bir lokma’ felsefesinin en yoksul devrimci simgesi oldu. Emek ve mücadele dolu yaşam ve savaşımında kahramanlığın, yoldaşlığın, fedakarlığın, mütevaziliğin en ileri devrimci örneklerini yaşamıyla ortaya koydu. Partimizin önderliği altında ‘Demokratik Halk Devrimi’ uğruna yürütülen savaşımda bedel ödemekten, risk almaktan asla geri durmadı.

Devrimci komutanlığın örneğiydi

Savaş cephesindeki konumlanma ve mevzilenmesiyle, devrimci yaşamıyla, komutanlığı ve önderliği, savaş militanlığıyla birleştirmenin en ileri pratik örneklerini ortaya koydu. Öğretirken öğrenen, savaşırken savaştıran, savaşırken komutan, komutanken savaşan bir yerde durarak devrimci komutanlığın nasıl olması gerektiğini sayısız pratik örneklerle gösterdi.

Dersim dağlarına yöneldi

Partinin son süreçte yaşadığı sorunların çözümü için büyük bir fedakarlık örneğini göstererek özlemini sonsuz düzeyde duyduğu Dersim dağlarına yöneldi. Dersim’deki yoldaşlarıyla buluşmak için büyük çaba ortaya koydu. Rojava’da şehit düşmeden kısa bir süre önce tekrar Rojava alanına dönerek bu alanda ortaya çıkan devrimci enerjiyi, ülkedeki gerilla savaşına kanalize etmek, Kürt, Arap, Türkmen, Süryani, Ermeni halklarının birliği ve özgürlük mücadelesini büyütmek için görevinin başına döndü.

Kaypakkaya’nın ideallerine bağlıydı

Komutan Orhan yoldaş, savaş görevlerini yerine getirmek için 14 Ağustos 2017’de şehit düştüğünde yanında İranlı, Kanadalı, Sardinyalı üç yoldaş yaralandı. O bütün yaşamı boyunca komünist önder Kaypakkaya yoldaşın devrim ve savaş öğretisine ve ideallerine bağlı kaldı. Halk savaşı stratejisinin yaşam bulması için gece gündüz demeden, büyük küçük görev ayrımı yapmadan elinden gelen bütün çabayı ortaya koydu.

Ermeni halkının acılarına tutundu

Soykırım yaşamış, mazlum, emekçi Ermeni halkının acılarına tutunup Ararat’ın zirvelerine çıkarak devrimci savaşın çıtasını yükseltmeye çalıştı. Adını aldığı Ermeni fedai geleneğinin çağdaş komutanıydı. Martager yoldaş TKP/ML-TİKKO’nun yükseklere çekilmiş en iddialı, en kararlı, aynı zamanda en mütevazi savaş ve direniş bayrağıdır. O, Ararat’ın savaş zirvesinden Filistin’e, Dersim’e, Ermenistan’a oradan Rojava’ya akıp giden bir devrim rüzgarıydı.

Komutası altında savaşan yoldaşları olarak onun ideallerine ve anılarına bağlı kalacağımız sözünü vererek komutan Orhan yoldaşın yolundan yürümeye devam edeceğiz. Komünist önder İbrahim Kaypakkaya yoldaşın devrim ve savaş ideallerine bağlı olan Rojava gücü olarak şehit düşen her bir yoldaşımızın ideallerini zaferle taçlandıracağımıza söz veriyoruz.”

Kaynak: Yeni Özgür Politika