Ermeniler Irak’ı terk ediyor

Ermeniler

Canêt Nizar Boliyan, Ninova’nın Telafer ilçesinde yaşayan Ermeni bir kadın. 1915 soykırımında ailesi Urfa’dan kaçarak, Irak’a geliyor. Boliyan, 6 yıl önce DAİŞ’in bölgelerine gelmesiyle evlerini terk ederek, Güney Kürdistan’ın Dihok kentine yerleşiyor. Boliyan hikayesini, “Atalarımızdan yer değiştirmeyi miras aldık. Her nesil bir bölgeden diğerine göç ediyor’’ sözleriyle özetliyor.

Bu sadece kaderimiz

Yoğun göç nedeniyle Irak’taki Ermenilerin sayısının önemli ölçüde aldığını söyleyen Boliyan, “Osmanlı İmparatorluğu’nun bize yaptığı haksızlıktı… DAİŞ’de bize aynı şeyi yaptı. Bu sadece kaderimiz” diyor. Ermeni bir öğrenci olan Meti Curg’da yerinden edilmiş ve 6 yıldır Dihok’ta yaşıyor. Kirkuknow’a konuşan Meti Curg, “Eskiden Şengal’de rahat bir hayatımız vardı, şimdi kiralık bir evde zor bir hayat sürüyoruz. Êzîdî kardeşlerimiz ile sorunsuz yaşayan yaklaşık 15 aileydik” diyor.

Sadece 12 bin Ermeni kaldı

Ermenileri’nin çoğu Bağdat, Ninova Ovası, Musul, Kerkük, Dihok gibi kentlerde yaşıyor. Irak’taki Ermenilerin sayısına dair güvenilir bir istatistik yok; bazıları sayılarının 20 bin civarında olduğunu tahmin ediyor, ancak Dihok’taki Ermeni cemaatinin lideri Yarwant Arminian, bunların 3 bini Başûre Kurdistan olmak üzere 12 bin Ermeni’nin Irak’ta olduğunu ifade etti. Yarwant Arminian, “Irak’taki Ermenilere karşı bir soykırımın tanınmasını istiyoruz. Bu yapılırsa Ermenilerin artık yerinden edilme ve zorluklarla karşılaşmayacağını düşünüyorum. Maalesef Ermenilerin ve Hıristiyanların hakları genel olarak hala ihlal ediliyor” diye konuştu.

Göç etmekten yorulduk

Yarwant Arminian, 1991’den bu yana 20 binden fazla Ermeni’nin Irak’tan ayrıldığını, koronavirüs salgını olmasaydı daha fazlasının gideceğini söylüyor. Arminian, “Savaştan, kan dökülmesinden ve yerinden edilmekten yorulduk. Ermeniler istikrarlı bir yer arıyorlar, bu yüzden göç ediyorlar. Irak o kadar istikrarlı bir yer değil” dedi.

Kaynak: Yeni Özgür Politika