İra Tzourou: En klişe örnekler ile Ermeni Milliyetçiliği devam

500 küsür kardeşimiz dondurma külahlı yazımı almış paylaşmış. Yaz sıcağında akşam okurlar gülerler eğlenirler 3 – 5 şey de öğrenirler, bildiklerini tazelerler niyetine yazdıydım. Ya uzun oldu dedim, millet uzun uzadıya fermanlar okumasını sevmez. Şu bilim adamını mı koysam, bu ilk kadını mı koysam, buna deymiş buna deymemiş kırpa kırpa bir yazı çıktı.

Ama neymiş “kene” demişim ! KENE demişim efendiler. Boş gezen tayfasına çok dokundu ! Okumuş, yazmış, ilerici ,aydın tayfasına “KENE” milletiniz var dedim onlara da dokundu. Bizim de var dediler, 7. Yüzyılın islam bilim adamlarını örnek gösterdiler. Saygı gösterdim. İnkar yok. Ama örnek gösterilenler Türk değil. Belki din kardeşi ama Türk değil.

Organize oldular, derhal nefret söylemi nefret suçu şikayeti. Tekrar engelleyin. Tekrar paylaşıyorum. Tekrar engellediler 2019 Kasım

En klişe örnekler ile Ermeni Milliyetçiliği. Ne olmuştu 2018 Ağustos ayında ve nasıl devam ediyoruz 2020 de.

Türkiyeli hanım kadın ile dün gece facebook milliyetçiliğine soyunduk.

Efendim biz Armenler neymiş dünyanın neresine gidersek gidelim gülüp eğleneceğimize, yedi ceddini aramaya koyulduğumuz bir Ermeni’nin peşine düşermişiz.

Bizim yorumlar sansür gördü silindi. Pan çıllar gene yazarız ……

Efendim dünyada yüz binlerce Türk varmış, ama o oturup araştırmazmış gezer tozarmış . Elbet bizlerde gezip tozuyoruz ama yol üstü birden karşımıza hiç bilmediğimiz bir Bilmemne-yan ismi çıkıyor. Merak işte kimdir nedir ne işi vardır buralarda deyip sorup soruşturuyoruz.

Şu koca dünyaya serpilmiş Türk kardeşlerimiz ne işe yaramışlar o gittikleri yerlerde ? Vatandaşlıklarını aldıkları, kene gibi sosyal yardımlardan faydalanmaktan başka ne işe yaramışlar ? Bir ağaç dikmişler mi ? Bilime sanata insanlığa yararları olmuş mu ? Vala ben görmedim duymadım. Duyan bilen varsa haber versin kolları sıvayıp yazalım.

Ermeni milliyetçisiymişiz. Evet evet hemde feci milliyetçiyizdir ! Neymiş efendim Komutan Gasparyan teeee  Harputdan yalın ayak Brezilyaya gitmiş, 50 yaşında papyonlu hallerde koca bir şehir kurmuş. Brezilya lılarda Elazığlı Ermeninin ismini o şehre verivermişler. Biz de gururlandık. Ne milletiz ama dimi ! Ağzımız kulaklarımızda sevindik ve Ermeni milliyetçisi olduk. Brezilya taşrasında haldır haldır araba sürerken bir kasaba: Comendador Levy Gasparian. Kimmiş acaba? Araştırdık vay be dedik.

Sevan Nişanyan / En son yazıları – Türkiye neden battı?

Brezilya taşrasında haldır haldır araba sürerken bir kasaba: Comendador Levy Gasparian. Durmadık, devam ettik, ama sonradan aklıma takıldı. Kimmiş acaba? İra ile taktık kafamıza, sülalesini izlemeye giriştik. http://nisanyan1.blogspot.com/2018/08/turkiye-neden-batt.html

Bi yedi sekiz sene önce Japonya’dan kemancı bir hanım geldi (Vanessa-Mae) koca Atina Herodion da konser verecek. Vala bayıldık paracıkları, en önden aldık biletimizi. Ayıp ettin bacım, koca Herodiona blue jean ile çıktın filan dedikodusunu yaparken, birden o şaheser kemanından Gayane suit Aram Haçaduryan fırladı. Ve biz gözlerimiz fal taşı, kulaklarımızı kepçe  açıp büyülendik. Binlerce Yunanlı Hellen ve yabancı dinleyici ayağa kalkıp dakikalarca alkışladık. Neden ? Çünkü biz Ermeni milliyetçisiyiz. Çünkü Haçaduryan Dünya çapında ! https://www.youtube.com/watch?v=nbkcdntRPzE

Günün bilmem kaç saati iğrenç dizileri seyretmek için hanım bacım tv yi acıyorsun ya, işte yalın ayak Ermeni’nin biri Hovhannes Abgar Adamyan o televizyonu icad etmiş. (https://en.wikipedia.org/wiki/Hovannes_Adamian) . Bu da beni ve benim gibilerini Ermeni milliyetçisi yapıyor.

Geçenlerde bu denizlerimiz hali ne olacak diye bir rapor okuyordum, meğer ilk raporu yalın ayak bir ailenin kızı Anita  Karakoçyan (https://en.wikipedia.org/wiki/Anita_Conti)   1939 yılında 3 ay okyanuslarda dalgalar ile dövünerek yazmış. Dünyadaki ilk kadın okyanus bilimcisi sıfatını almış. O da Ermeniymiş! Eh bu da beni Ermeni Milliyetçisi yapıyor.

Astronominin annesi Arto ve Vartuhinin kızı Alenush Teryan mış Ermeniymiş  (https://en.wikipedia.org/wiki/Alenush_Terian) , Stephen Hawking in matematik hocası ve ilham kaynağı İstanbullu aileden gelme Kevork oğlu Dikran Tahtaburunyanmış.  

Tahtaburunyan ? soyadına bakın hele ! Bir yandan Osmanlı devriminde soy adı devrimi, bir yandan cumhuriyetin soy adı kanunu ile nasıl komedi olmuş bizim Armenler. Kendi kendimize gülüyoruz. Halep vekili Artin Boşgezenyan , Dr. Yaramyan, Dr Peştemelciyan, Osmanlı bankasının kurucusu Ohannes Allahverdi … Çulsuzyan, Kemiksizyan, Terlemezyan ve Sıvaslı topal Krikor Topalyan oluverdi. Her neyse konumuza dönelim. 

Amerika’da Modern Plastik Cerrahinin Kurucusu Erzincanlı, Varaztad Kazanjyanmış  (https://en.wikipedia.org/wiki/Varaztad_Kazanjian) bu kardeş Sıvas da okumuş, kız kardeşi ile can derdine düşüp göçmüş eh buda beni feci Ermeni milliyetçisi yapıyor. Gururdan horoz gibi kanatlarımı açıyorum .  ATM cihazının mucidi Antepli bir Ermeniymiş. Luther George Simjian (https://en.wikipedia.org/wiki/Luther_George_Simjian) soykırım sırasında ailesinden ayrı düşmüş ve on beş yaşında ver elini Beirut ardından Marsilya derken  Amerika`ya apar topar bir gemiye binip göçmüş. Anteplinin icadı ATM makinesinden sakın para çekme onun icadı. Dolara hiç dokunma ! Rengi Kristophor Ter-Serobyan tarafından verilmiş.

Arthur Bulbulyan (https://en.wikipedia.org/wiki/Arthur_H._Bulbulian)  Isparta’da doğmuş, 1920 lerde Amerika’ya göçmüş. Oksijen maskesini icad etmiş. Kullanma oksijen maskesi sakın kullanma bu seni Ermeni milliyetcisi yapar.

Malatya’dan göçen Peter S. Vosbikian (https://patents.justia.com/inventor/peter-s-vosbikian?page=2) var ya sen şimdi nereden bileceksin, ama ben sana yazayım bu adam bacım senin haftada bir eline aldığın paspas süpürge kendi kendini temizleyen paspas filan işte onların hepsinin icatçısı. Yukarıda bir TV mucidi var ya, onun kafa patlatıp icat ettiği televizyon ile dizi izlerken Vosbikyanın süpürgesini eline alıp salonunun temizliyorsun. Eh bu da beni fecayi şekilde Ermeni milliyetçisi yapıyor.

Şimdi bi de Kayserili Asadur Sarafyan (https://en.wikipedia.org/wiki/Oscar_H._Banker) var, bu Ermeni olmasaydı sen ve ben hatta tüm Afrika gebermiştik bacım. 1895 de Efkere de mağarada doğmuş bu dedemiz, neden mağara deme bana, tarihe bak anlayacaksın ! 1895.

Kayserili mağarada doğma Asadurun 400 üstü icadı var, patenti var ama en önemlisi (Med-E-Jet) οtomatik şırınga sayesinde salgın hastalıklardan paçayı yırtıyoruz. Ruhu şad olsun Kayserili Ermeni kardeşimizin çoluk çocuk hala aşılarımızı onun sayesinde yapıyoruz.  2020 senesindeyiz ve bütün dünyayı covit 19 kırıp geçiriyor. Çok yakında aşı olacağız tekrar tekrar ruhu şad olsun. Aşıyı kolları sıvadılar dünya bilim adamları buldular. Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci yaşatılmadıkları memleketleriden Almanyaya göçmüş. Uğur Nusayri, Özlem de Viçe’li olduğuna göre ya Laz yada Hemşinli olmalı. Yaşatmazlar, adam olmana izin vermezler, çelme takarlar bizim topraklarda. İki Türkiye asıllı bir de Selanik doğumlu Albertos Vourlas asrın salgınından cümlemizi kurtaracak. Türkiye birden sahip çıktı, tekme tokat kovdukları vatandaşlarına. Saygım büyük. Asadur dedeye dönelim. Arabanın vitesi filan da onunmuş, adına 400 patent varmış. Bu mucitler arasında favorimdir Asadur dede , bi bilsen neler neler yapmış evinin deposunda oku oku bitmiyor.

Başka kimler varmış şu dünyaya çil yavrusu gibi dağılan Ermenilerden ? Hampar var ! 1899 senesinde 20 bin Ermeninin yaşadığı Hadjinde doğdu. Osmanlı ordusunda doktordu. 3 kız kardeşi gözleri önünde katledildi. Göçtü. Sayesinde kesilmiş ellerimiz ayaklarımız eklem protezler ile tekrar işe yarıyor. Doktor K diye bilinir Kelikyandır soy adı Ermeni.  (https://en.wikipedia.org/wiki/Hampar_Kelikian) Hadjin neresidir diye sorabilirsin haklısın arama yazayım, 1927 den bu yana  Saimbeyli. 3 kız kardeşin gözlerin önünde katlediliyor ve sen hayata devam ediyorsun, bi düşün bacım ve binlerce insana yararın oluyor. Gurur duyuyorum uzaktan akrabam diyorum. Benim milletimin yüce insanı diyorum. Savaştan sakat dönen askerine protez bacak takma sakın mucidi Ermeni.

Michael Ter-Pogossian (https://en.wikipedia.org/wiki/Michel_Ter-Pogossian), Fransaya soykırım dönemi yalın ayak göçen ailesi sayesinde adam olmuş, emisyon tomografisinin (PET) mucidi, adam Ermeni. Hastahanelerinde kullanma bu makineyi.

MRI yaratıcısı kim ? Vahan Damadian (https://en.wikipedia.org/wiki/Raymond_Damadian ). Kullanma sakın.

Varaztad Kazanjian kimmiş plastik cerrahinin kurucusuymuş , (https://en.wikipedia.org/wiki/Varaztad_Kazanjian) adam Erzincan da doğmuş. İnanılır gibi değil 1879 da Erzincan da doğmuş, Harvard bitirmiş bi Allahın kulu ama affedersin Ermeni işte. Gurur duyuyorum ve bunlar beni Ermeni milliyetçisi yapıyor. Ağzını burnunu poponu düzeltirken dikkat et Ermeni milliyetcisi olabilirsin.

Düdüklü tencere mutfak siyasetine girelim. İşkembe, kuru fasulye kaynatma filan Deveciyan ailesine ait. Sorma o ailenin pasaportunda Türkiye’ye giriş yasağı var. Dede Deveciyan Balık ve balıkçılık hakkında TC de yegane kitabı yazan . Roland Deveciyan Fransız vatandaşı olmayı da reddediyor ve bir “haymatlos” olarak dünyadan göçüp gidiyor. Geride kalan mucidi olduğu düdüklü tencere ise senin mutfağında ! Kuru fasulya yaparken kullanma. Kullanırsan Ermeni milliyetcisi olursun. Saçlarını kurutma fön çektirme, eline aldığın makine Gabriel Kazanjian icadı kuaföre gittiğin zaman aklında olsun https://patents.google.com/patent/US994259A/en

Şu koca Amerika da Karnik kızı Hosanna Boston üniversitesinin ilk kadın mezunlarındanmış. Ermeni, tıp okumuş 1888 de Osmanlı topraklarında doğmuş, sonra yalın ayak amerikaya göçmüş . Osmanlı döneminin ilk akademisyen kadınlarına bakıyorum büyük coğunluğu Ermeni kadınlar. Ara bul , bulamazsan sor bana.

Başka aklıma klişe Ermenilerden kim geliyor ay unutmadan yazayım yoksa annem çok kızar, Mary Sukiasian var, Paris Marie Pişmiş diye bilinir kim olduğunu yazmayacağım ara bul sende oku ama Ermeni.

Gurur Duyuyorum. Ermeni milliyetçisiyim. Çünkü Dünyamızda Dünyada bir işe yarayan milletim var. Pinti Pinti, tembel tembel boşuna nefes tüketmeyen milletimin insanları var. Bu örnekler ilk aklıma gelenler. Bu örneklerde kaynak olarak wikipedia gösterdim fazla kafalar karışmasın belge istersin diye.

Türkiye’de sayısız ilklere imzasını atmış Ermeniler var, yaz yaz bitmez, ansiklopedi olur. Adlarını yok ettiğiniz, A nokta bilmemne diye gazetelere yazdığınız, televizyonda anons ettiğiniz yüzlerce sanatçı , bilim adamı,  yazı adamı var. Öleyim sonra Ermeni olduğumu yazın diyen onlarca Ermeni var. Onlarla da gurur duyuyorum. Korkudan sesleri çıkmayanlar ile de ben Ermeni milliyetçisi oluyorum.

Erzurum Passinler köyünde doğan babası Levon , Sıvas ın Govdun köyünde doğan annesi Satenig  Michigan doğumlu Jacob var. Soykırım tartışmalarında şöyle dedi: “Almanlar Yahudileri hiç değilse gazla zehirleyerek öldürdüler. Oysa Türkler Ermenileri kılıçlarla doğrayıp gövdelerini dört bir tarafa dağıttılar. Ressam yanı var. Soykırım adlı tablosunda kendi kanını boya olarak kullandı. Biraz uçuk Jakop. 1952 de Michigan Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu … Almanca ve Japoncayı tek başına öğrendi. Aktör Al Pacino ya kendi hayat hikayesi ile en iyi Aktör-Drama dalında Altın Küre kazandırdı. (https://en.wikipedia.org/wiki/You_Don%27t_Know_Jack_(film) ) Mezar taşında Herkezin hakları icin kendini feda etti yazmakta”…. kim olduğunu sen bul. Merak et.

Apgar ilk Ermeni kadın diplomat ve muhtemelen diplomatik görevlere tayin edilmiş dünyadaki ilk kadındır. Kadınsın merak et bul ve oku. Anahit Gayane ismi. Cher var şarkıcı ve aktör sansasyonel hayatları olan kadınlardan. Cherilyn Sarkisyan adı babası kamyon şöfürlüğü yapmış yalın ayak gelen ailesini yaşatmak için. Cher Ermenistanın büyük depreminde kamyonlarca yardımı kamyonların tepesine tüneyip bizzat taşıdı. Pek bilinmez pek de duyulmadı . İşte bu da beni Ermeni milliyetçisi yapıyor.

Tokatlı Miralay doktor Artin Devletyanın kızı Rober Kolejin ilk kadın mezunlarından. Zabel 1904 senesinin mezunlarından. Neler neler karıştırıyorsun işin gücün yok mu diyebilirsin. Karıştırıyorum nedeni inkar. İnkar ediyorsunuz.

Bizleri Yok Ediyorsunuz.

Ben de inatçıyım Buradayız – Buradaydık demek için sana ve senin gibilerine kanıt belge sunuyorum. İnkar etme yüzleş . Yüzleş ki barışalım .

O hor gördüğün oğlu ile gezip tozan dediğin adam da şu dünyada bi işe yaramak isteyen bir Ermeni. Ama en başta bir İnsan.  Ve yararı İnsanlığa.  Hatta Doğduğu topraklara yararlı bir insan. Senin gasp ettiğin ev bark tarla bağ bahçe topraklarda, kardeşçe yaşamak adına o topraklara saygı ile ardında eserler bırakmak isteyen bir insan. Ama sen nereden anlayacaksın, saçma sapan yorumların ile. Ermeni milliyetçisi faşist deyip geçtiğin yorumunun arkasında yeni nesillere miras bırakanlar var.  Dil, dilcilik, gramer, etimoloji,söz varlığı alanlarında yaptıkları çalışmalarla Türk diline atıkları ilklerle bilinen sayısız Ermeni var.

Gün geçmiyor ki bir Ermeninin adı duyulmasın dünya basınında. Bir yerlerden çıkıyorlar.  Van ve Sıvaslı ana babadan doğma Carla Garapedyan. Kimmiş efendim BBC de gazeteci ve yönetmen . Shahnour Varenagh Aznavouryan vefat etmiş fransız devleti cenezesini büyük törenler ardından kaldırmış. Steven Paul Jobsu Hagopyan ailesi büyütmüş. William Saroyan Bitlis’ten Amerika’ya göç etmiş Ermeni bir ailenin, orada doğan ilk ferdi. Aslını inkar etmedi geldi memleketine.  Yorucu olmaya başladı diyorum yaz yaz bitmiyor okuyan da sıkılacak. Avedis Zildjianın zilleri tüm dünyada zangır zangır duyulurken sen de artık duy adalet feryadımızı.

Facebook platformu insanlık için büyük bir tehlikeye dönüştü. 45 gündür dünya Ermenilerinin sayfaları engellendi, yorumları silindi. Azerbaycan Ermenistan Artsakh savaşı sosyal media platformlarında boy gösterdi. Top yekün Ermeniler bir kez daha adaletsizliğe uğradı. Savaşın gerçek yüzü ardında bıraktığı binlerce ölü ve sakat. Ermenilerden nefret eden Azerbaycanlılar eğer bu savaştan çıkarken tekerlekli sandelye kullanmanız gerekiyor ise kullanmayın mucidi bir Ermeni, Emik Avagyan (https://en.wikipedia.org/wiki/Emik_Avakian.)

İt kopuk tayfası ile ele geçirdiğiniz topraklarda yeni evler inşa etmek istiyorsanız ,beton karıştırıcının bir Ermeni tarafından yaratıldığını unutmayın. Stepan Stepanyan beton mikserini yarattı (https://en.wikipedia.org/wiki/Stephen_Stepanian) ,kullanmayın kamyon mikrerini, çukur açın kürek kullanın.

Bu arada saymadım kaç örnek yazdığımı.Rica ediyorum, bu örneklerin yarısı olan dünya çapında Türkler artı Azeriler  listesi hazırla bana, büyük ilgi ile okuyacağım. Dikkat et son 100 senenin olsun. Cumhuriyetini kurduğunuz vatanınızın olsun. Kemiklerimiz üzerine mal varlığımız üzerine kurduğunuz cumhuriyetinizden olsun. Hatta sana yardım edeceğim, araştıralım beraber yazalım.Hatta sen sahip çık. Gurur duyuyorum Türk milliyetçisiyim kuş sesi çıkaran kapı zilini biz icat ettik de. (onu da İstanbullu bir ermeni icad etti ya, neyse boşveriyorum)

Türklükleri ile ırkçılık yapmışım. Kene demişim. Azerbaycana nefret kusmuşum it kopuk demişim “Ermenistan Şuşi düştü demedikçe inanmayın. Sabaha kadar sabır.. Aylardır yüz binlerce it kopuk ile savaşan bir avuç Ermeni askerinin direnci kırılacak ise başımız üzerinde yerleri var. Leonidas da 300 askeri ile milyon Pers askerine direndi. Tarihin altın sayfalarına geçti.” dedim. (8 Kasım 2020) Bir avuç Ermeni ordusuna saldıran ne idüğü belirsiz tayfaya it kopuk dedim, milliyetçi oldum hedef oldum. https://www.sabah.com.tr/gundem/2020/11/11/kacak-sevan-nisanyanin-esi-ira-tzourou-azerbaycanin-zaferinden-rahatsiz-oldu?paging=4

Aslanın tepesine binen sivrisinekler aslanın gücünü bitirir.

Neler olmuş neler olmuş.

Bir dolu sivrisinek hücum etmiş etnik ve dini kimliklere karşı ayrımcı, cinsiyetçi ve homofobik söylem ve nefret içeren yazı denilmiş!

İşgalci siyasetiniz devam edecek ve bir gün Jupiter Mars ne bileyim Aya filan saldıracaksanız ututmayın. Aleksandr Leonovich Kemurjiyan  ilk Ay gezi aracını keşfetti. Binmeyin onun araçlarına, yürüyerek gidin galaksiye. https://en.wikipedia.org/wiki/Alexander_Kemurdzhian

Bilmem kaç bin sivrisinek toplanmış şikayet etmişler. Ve bu yazı “facebook” dan silinmiş. Engel gelmiş.  Şikayet büyükmüş !

Pan çıllar gene yazarız demiştim.

Bizleri yalnız mıhlayıcı bilirler ya, dondurmacımız ,muslukcumuz korkutmuş bu kardeşlerimizi. Mimarımız , mühendisimiz Baküyü tasarlayan, Türkiyenin ilk planlı kasabasını tasarlayan Azaryan  Efendi, efendime söyliyeyim saraylar okullar, camiler inşa eden sayısız Ermenimiz aslında savaşı kazanmış.

Sözüm Azerbaycanlılara

Yukarı Gohar Ağa (Yukarı Cuma) mescidinde dün bayrak astınız, tepesine tüneyip ezan okudunuz. Harabe olarak bulmadınız. Kültüre saygı duyan Ermeniler camiyi el emeği göz nuru restore ettiler. İşgalci buna saygı duyacağına güç gösterisi yaptı. Kültür ve siyaset hep çakışıyor. Julfa, Nakhichevan da Araxes nehrinin kıyısında, dünyanın en büyük eski Ermeni mezarlığını 2005 senesinde balyozlar ile yok ettiğini unutmadık. Surp Garabet 1990’ların ortasında yıkıldı. Yıkıldı derken durduk yere yerle bir olmadı . Dinamit ile yıktınız. Türkiye’nin yüzlerce kiliseyi dinamit ile havaya uçurduğu gibi. Şimdi burası yani Abrakunis, asırların bir Ermeni şehri olmaktan çıktı. Türk adı olan küçük bir Türk yerleşimi. Ve manastırın yerinde boş bir alan da cillop, nasıl desem pirüpak bir cami boy gösterdi. Yüzlerce manastır ve kiliseyi yok ederken acaba bir saniye düşündün mü ?

Bakü mimarisini kimi borçlu ?

Ohannes Katchaznouni, Mailyan kardeşler, Nikoghayos Gevorki Bayev olmasa idi Baku de devlet opera binası, hastahane, sosyal konutlar, tiyatro, tren istasyonu yüzlerce bina olacak mıydı ? Bilmiyorsun değil mi ? Sana bir kaç hatırlatma yapacağım. Baku-Batum petrol boru hattının yapımını finance eden hayırsever Alexander Hovhannes Mantashyants unutma, sayesinde başbakanın fiyaka atıyor. Baku’nün ulusal mimarisinin gelişmesine yardım eden bir isim vardır, hani her sabah yürüdüğün yollarda gördüğün binalar. Fizyoterapi Enstitüsü kompleksinden ticaret akademisine kadar asırlık mezarlarını kırdığın Ermeni Gabriel Mikaeli Ter-Mikelyan’a ait. Azerbaycan Ulusal Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu binasını kim yapmış ? Nikoghayos Bayev Baku’nün baş mimarı. Ğazaros Sarkisyan, Kristapor Ter-Sarkisyan, Βoghos Zurabyan, Vardan Sarkisyan ve onlarca daha isim yazabilirim sana. Bakuye bugün Baku diyorsan bu isimleri hafızana kazı ve unutma. Baku’nün Dağlık ilçesindeki konut mahallelerini, Hazine sarayını, Sunzha nehri boyunca betonarme köprü, spor salonu, demir yollarına ayak basma sakın, Aghalyan Hagop Freydun emeği onlar. Azerbaycan Bakanlar Kurulu Kabul Evinden derhal bakanlarını çıkar yık binayı Martin Levon Tovmasyan eseri o bina. Sabunçu, Baku tren istasyonunu toptan yok et. Mimar Mühendis Nikolay Georgievich Bayev in şehrine bıraktığı eser o. Heydər Əliyev adına da bilinen binayı sarayı dinamit ile yok et ! Hatırlatmasın sana Torosyan ve Levon Tovmasyan eseri olduğu. Ermenilerden nefret ediyorsan bu mimarların inşa ettiği binalara girme. Girme ve YIK. Baku’deki en iyi binalar Ermeni mimarlara ait. Devletiniz gizlemek için büyük çaba harcıyor. Azerbaycan’da yıllardır Ermeni kültürü inkar politikası uygulanıyor. Türkiye de olduğu gibi. Azerbaycan’da sadece rejimi destekleyen kültürel anlatılar önemlidir. Hayranlıkla baktığın yapılar hakkında en ufak bilgi verilmez. Yıkın bu binaları ! Yenisini yapın. Azerbaycan’ın başkentinde Ermeni mimari düşüncesi harikalar yarattı. Yok edin geçmişinizi. Mimar Edmon Tigranyan’ın “Ermeni mimarların Transkafkasya’daki faaliyetleri” kitabını sakın ülkeye sokmayın ! Ermenistan digital arşivlerine, dünya digital arşiv kitaplıklarına girişi engelleyin. Görmeyin. Öğrenmeyin. Aramayın. Merak dahi etmeyin. Ama YIKIN ! Yıkın ki bizim gibi kemikler boğazınıza takılmasın. Hatırlatmasın size geçmişinizi.

Topiğimiz konyağımız korkutmuş sizi. Manşet haberlerde boy gösteren dolma savaşlarında aslında inkar ettiğiniz acizliğiniz ile savaşınızı verin. Biz zaten asırlardır el emeğimiz ile savaşı kazanmışız.

İra Tzourou
18.11.2020 Atina